Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 813 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Trójkąt Bermucki

niedziela, 27 maja 2007 11:22

Mapka przedstawia połączenie trzech punktów, które tworzą trójkąt bermudzki.

  TrójkątBermudzki jest to obszar zachodniego Atlantyku, w pobliżu południowowschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych, mniej więcej w kształcietrójkąta. Trójkąt ten rozciąga się od Bermudów na północy, popołudniową Florydę, następnie na wschód przez Wyspy Bahama do punktuleżącego Puerto Rico na około 40 stopni długości zachodniej skąd napowrót do Bermudów. Podobno już sam Krzysztof Kolumb doświadczyłniesamowitych przeżyć w Trójkącie Bermudzkim. Wraz ze swoją załogąobserwował m.in. "białą wodę", "wielką ognistą błyskawicę", dziwnezachowanie się kompasu... Jednak chyba najbardziej niezwykłymzaginięciem w rejonie Trójkąta Bermudzkiego było zdarzenie mającemiejsce 5 grudnia 1945 roku. O godzinie 14.00 eskadra pięciu bombowcówtypu Grumman TBM - 3 "Avengers" należących do marynarki wojennej StanówZjednoczonych wzbiła się w powietrze z lotniska w Fort Lauderdale naFlorydzie. Miały odbyć typowy lot ćwiczebny. Samoloty miały obsługęzłożoną z pilota, radiooperatora i strzelca pokładowego oraz paliwa,które powinno wystarczyć na przelecenie około 1500 km. Załoga posiadaław kamizelki ratunkowe i samonapełniające się powietrzem tratwy. Mieliprzelecieć 250 km wprost na wschód w kierunku Bahamów, po czym skręcićna północ i po 65 km zawrócić w kierunku południowo zachodnim do bazy.Warunki atmosferyczne były dobre. O godz. 15.15, po wykonaniu zadania,w drodze powrotnej do bazy dowodzący porucznik Taylor nadał alarmującąwiadomość, że eskadra prawdopodobnie zboczyła z kursu i nie widzispodziewanego lądu : "Nie jesteśmy pewni jaka jest nasza pozycja, gdziejest zachód... Wszystko się pokręciło.

 

Oto samoloty lotu 19, które przepadły bez śladu

 Dziwnerzeczy się tu dzieją. Nawet ocean nie wygląda tak jak powinien...".Łączność została przerwana, ale nasłuch nadal odbierał fragmenty rozmówmiędzy pilotami. Nie można było jednak uzyskać z nimi połączenia znimi. O godz. 16.00 z nieznanych przyczyn por. Taylor zdał dowództwonad eskadrą innemu kap. Stiversowi, który po około 15 minutach późniejmeldował do bazy: "Nie wiemy gdzie jesteśmy... musieliśmy przeleciećnad Florydą i znajdujemy się chyba w Zatoce Meksykańskiej" po czympoinformował pilotów, że muszą wykonać zwrot o 180 stopni, by doleciećz powrotem na Florydę. Z dosłyszanych rozmów wynikało, że kończy siępaliwo i że wszystkie instrumenty pokładowe zwariowały i każde dajeinne odczyty. Słyszalność stawała się coraz słabsza, z czegowywnioskowano, że eskadra leci na wschód oddalając się od bazy i lecącna pełne morze. Wreszcie usłyszano okrzyk Stiversa: "Mój Boże ! Wyglądajakbyśmy wkraczali w białą wodę... jesteśmy kompletnie zgubieni... Nielećcie za nami... oni wyglądają, jak gdyby przybyli z innegoświata..."Po tym komunikacie łączność została przerwana. Z lotniskaBanana River Air Station wyleciał na ratunek ratowniczy wodnopłatowiectypu Martin Mariner PBM, zaopatrzony w specjalne instrumenty iurządzenia mające pomóc lotnikom zmuszonym do wodowania. Ekipa składałasię z dwunastu osób. Skierowali się na południowy wschód i podobnie jakeskadra przepadli bez śladu. Zaginięcie w ciągu kilku godzin 6samolotów z 27 ludźmi spowodowało największe w dziejach marynarki USAmorskie i lotnicze poszukiwania. Brało w nich udział 307 samolotów, 4niszczyciele marynarki, kilka okrętów podwodnych, 18 jednostek StrażyPrzybrzeżnej, specjalne statki ratownicze i setki prywatnych łodzi ijachtów. Z Bahamów dołączyły jeszcze jednostki marynarki brytyjskiej isamoloty RAF u. Poszukiwania trwały od świtu do zmroku, samolotyczesały morze na obszarze 600 000 km kwadratowych - bez skutku.

Wodnopłatowiec Martin Mariner PBM

Nieznaleziono ani tratw ratunkowych, w które były wyposażone wszystkiesamoloty i które w razie wypadku pływałyby po wodzie, ani żadnychszczątków, ani nawet plam oleju na wodzie, co wskazywałoby nakatastrofę. Wygląda, jakby samoloty po prostu rozpłynęły się wpowietrzu. Lot ten przeszedł do historii jako "Lot nr 19".Jest jednakjeszcze jednak jeden tajemniczy aspekt tej sprawy. Tego samego dnia, wktórym zaginęła eskadra, około godziny 19:00 lotnisko w Miami odebrałosłaby sygnał radiowy "FT... FT...". Była to część znaku wywoławczegotej eskadry. Jednak możliwość jego nadania przez któregoś z członkóweskadry właściwie nie istniała, bowiem według wyliczeń paliwo powinnowyczerpać się 2 godziny wcześniej. Chyba że... Jednak Trójkąt Bermudzkinie jest on jedynym miejscem gdzie tajemniczo znikają statki isamoloty. Po przeciwnej stronie Ziemi u wybrzeży Japonii znajduje sięrejon zwany Diabelskim Morzem. Częstotliwość występowanianiewyjaśnionych wypadków w obu tych miejscach jest mniej więcej takasama.


Podziel się
oceń
4
0

komentarze (26) | dodaj komentarz

czwartek, 19 października 2017

Licznik odwiedzin:  31 578  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

O moim bloogu

Będzie wam się chyba podobał wchoćcie to się przekonacie...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 31578

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl